OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Vznik svorky

 

Vznik svorky

 

Vzhľadom k sociálnym väzbám a spôsobu ich vzniku sú takmer všetci členovia svorky príbuzní. Základným prvkom každej svorky je alfa pár.
Svorka vzniká párením samca a samice na konci zimy a neskôr je rozšírená ich mláďatami. Mláďatá začnú cestovať s rodičmi až na jeseň a zostávajú s nimi celú zimu, aby sa naučili loviť (viac v článku Mláďatá).

Vďaka tomu, že sa vlci pária až v 22 mesiacoch veku, nedochádza v období rozmnožovania k žiadnym konfliktom a pôvodný pár sa spári znovu. Svorka ostáva pohromade. Aj keď mláďatá z prvého vrhu často rodičov dočasne opúšťajú, keď títo sa starajú o nové mláďatá, neskôr sa k nim opäť znovu vracajú.
Ak by sme uvažovali nulovú úmrtnosť a veľkosť vrhu šesť šteniat, skladala by sa svorka vzniknutá pred dvoma rokmi zo štrnástich jedincov. V skutočnosti bude vo svorke okolo siedmich jedincov.

Príležitosť k rozdeleniu svorky príde tretiu zimu. Mláďatá z prvého vrhu sú už dospelá a začínajú si hľadať partnera. Vzniká rivalita medzi nimi a alfa párom alebo medzi nimi navzájom, prípadne túžba nájsť si partnera z inej svorky. Výsledkom je narušenie starých sociálnych väzieb vďaka silnej rivalite, alebo vznikom iného,
​​silnejšieho vzťahu.

K definitívnemu rozdeleniu dôjde v dobe výchovy mláďat. Mladí si vytvoria vlastný brloh oddelený od brlohu svorky. Ak, až vyrastú mláďatá, sa znovu stretnú s pôvodnou svorkou, môžu sa opäť spojiť dokopy. Keď sa však nestretnú, idú vlastnou cestou a vytvoria novú svorku.
Ďalšou možnosťou, kedy dôjde k rozdeleniu svorky, je smrť jedného alebo oboch vodcov.
V prvom prípade môže (ale nemusí) dôjsť k rozdeleniu vplyvom sociálneho napätia spôsobeného spormi o vodcovstvo.

V druhom prípade spôsobí smrť oboch vodcov veľký sociálny otras a následné spory o vedúcu pozíciu väčšinou svorku rozloží. Svorka sa rozdelí na jednotlivé páry a tie potom vytvoria základ nových svoriek.

Ďalšie informácie o osude svoriek nájdete v článku Veľkosť svorky.