Mláďatá
Mláďatá
Párenie prebieha v období medzi koncom januára a apríla, v závislosti na zemepisnej šírke. Čím severnejšie, tým neskôr párenie začína. Pričom mladé samice páriace sa prvýkrát začnú byť plodné o jeden až dva týždne neskôr, ako samice staršie.
Samica je plodná iba 5 až 7 dní. Počas tohto obdobia sa alfa pár zdržuje mimo svorku aby nebol rušený ostatnými. Alfa pár je tiež takmer vždy jediný pár vo svorke, ktorý má právo sa rozmnožovať.
Normálne je vládcom celej svorky alfa samec, ale v čase, keď sú mláďatá ešte v brlohu má vedúce postavenie alfa samica.
O tom kde brloh bude rozhoduje samozrejme ona. Keď sú šteňatá malé a ostávajú v brlohu, musia ostatní členovia svorky nosiť ich matke potravu, lebo tá ich nemôže nechať osamote.
Vývojová štádiá mláďat
10 - 15 dní - otvárajú sa oči
3 týždne - vyrastajú mliečne zuby, začínajú preskúmavať brloh
4 týždne - prvé zavytie
4 - 5 týždňov - krátke cesty okolo brlohu, začínajú jesť mäso
6 týždňov - s dospelými sa vzďaľujú až niekoľko kilometrov od brlohu, tvorí sa hierarchia
6 - 8 týždňov - mláďatá prestávajú byť kojené
12 týždňov - chodia so svorkou na lov (sami sa lovu ešte nezúčastňujú)
15 - 28 týždňov - mliečny chrup nahradený trvalým
7 - 8 mesiacov - aktívne sa zúčastňujú na spoločných lovov
Prvý rok
Mláďatá sa rodia po 59 až 63 denné gravidity, väčšinou v apríli alebo v máji. V jednom vrhu býva spravidla štyri až šesť vĺčat, ale môže byť len jedno alebo ich môže byť až trinásť. Veľkosť vrhu závisí predovšetkým na množstve koristi a vlkov v oblasti. Čím menej koristi sa v oblasti vyskytuje, tým menej mláďat sa narodí. Pri veľkom nedostatku potravy sa mláďatá nemusia rodiť vôbec, čo zvyšuje šance na prežitie celej svorky. Málo mláďat sa tiež narodí v prípade, že je v oblasti veľké množstvo vlkov. To spoločne s teritoriálnym správaním zaisťuje, že vlci sa nemôžu v určitej oblasti premnožiť.
Mláďatá po narodení vážia iba okolo pol kilogramu a sú hluché a slepé. Keď sú väčšie, ostatní členovia svorky sa striedajú pri hraní si s nimi, v ich strážení a kŕmení. Mladé mláďatá sa zdržujú len v najbližšom okolí brlohu. Asi vo veku okolo šiestich týždňov sa medzi mláďatami začína tvoriť hierarchia, ktorú tvorí iba jedna línia (nezávislá na pohlaví). Táto hierarchia sa behom doby veľmi často mení.
Väčšina mláďat neprežije prvý rok života - úmrtnosť býva okolo 60%. Keď sú mláďatá staré približne 8 týždňov, opúšťajú okolie brlohu a zdržujú sa na zhromaždisku svorky. To je miesto kde vlci spia, hrajú sa a odpočívajú. Mláďatá tu nikdy nezostávajú samotné, vždy s nimi zostáva aspoň jeden dospelí vlk, ktorý ich stráži. Na zhromaždisku zostávajú kým nie sú dostatočne starí na to, aby mohli chodiť s dospelými na lov (to je asi vo veku 12 týždňov). Keď sú starí približne 6 mesiacov a sú už rovnako veľkí ako dospelí, začínajú sa aktívne zúčastňovať lovu.
Keď mláďatá prestanú byť kojené, začnú ostatní členovia svorky hrať v ich živote významnú úlohu. Všetci členovia svorky sa zúčastňujú ich výchovy a nosia im čiastočne natrávenú potravu. Dospelí si tiež s mláďatami často hrajú.
Šteňatá si veľmi rada hrajú, či už sama, spolu či s dospelými. Veľká časť ich hier je tréning pre činnosti, ktoré budú robiť ako dospelí. Ku hre využívajú hračky napr. kosti, pierka alebo kože mŕtvych zvierat. Hračky "zabíja" a nosí ich ako "trofeje". Keď sú väčšie, lovia malé zvieratá napr. králiky alebo vtáky. To všetko je dobrá príprava na ich prvý skutočný lov.