Veľkosť svorky
Hierarchia
Vlci sú veľmi sociálne zvieratá žijúce vo svorkách ktorých je spravidla 6 až 7 členov. V zime sa však združujú do väčších svoriek ktoré môžu mať vo výnimočných prípadoch až 20 či dokonca 30 jedincov. Svorky väčšie než 25 jedincov sú však veľmi zriedkavé. Svorky tiež môžu počas roka vznikať či zanikať, niektoré len na určitú dobu, iné navždy. Vo svorke platí prísna hierarchia v ktorej má každý člen pevne stanovené postavenie. Avšak nesmieme si pliesť vlčiu svorku s vojenskou jednotkou, tak jednoduché to nie je. Štruktúra vlčej svorky je dynamická a môže sa meniť v závislosti od mnohých faktorov.
Hierarchia je pre vlky veľmi dôležitá. Veľký význam má v období rozmnožovania, pri love, pri kŕmení, pri ochrane územia a vôbec vždy, keď je svorka pokope. Čo znamená takmer stále, pretože svorka trávi väčšinu času pohromade.
Hierarchia vlčej svorky je organizovaná v dvoch líniách: jedna pre samce, druhá pre samice. Môže byť iná v období rozmnožovania, pri love a pri hre.
V čele celej svorky je alfa vlk a vlčica, ktorí tvoria alfa pár. Termín alfa, vzniknutý pri opise správania zvierat žijúcich v zajatí, je však pomerne zavádzajúce. Jedinec alfa nie vždy vedie lov alebo ide v čele svorky a ani nemusí jesť skôr ako ostatní. Jedinec môže byť alfou dokonca len za určitých okolností alebo pri určitých činnostiach (napríklad iba pri love). Alfa ale vždy požíva úctu ostatných členov svorky.
Alfa pár má ako jediný vo svorke právo páriť sa. Toto právo si alfa vlčica vymáha produkciou silných aromatických látok, ktoré prebijú pach ostatných samíc. Otcom mláďat je väčšinou alfa samec, ale nemusí tomu tak byť vždy. Keď alfa nejaví o samicu záujem, spári sa s ňou nižšie postavený samec (väčšinou beta). Matkou mláďat je však vždy alfa samica.
Alfa páru sú podriadení ostatní dospelí členovia svorky, z ktorých najvyššie postavenie má beta vlk a beta vlčica. Jedinec beta môže ako jediný ohroziť pozíciu alfy. Ostatné zvieratá vytvárajú hierarchiu s dvoj - až trojročnými jedincami na vrchole a jednoročnými naspodku.
Mláďatá si tiež vytvárajú vlastnú sociálnu štruktúru, ale bez ohľadu na pohlavie.
Úplne najnižšie postavenie má jedinec omega. Tento jedinec už do svorky v podstate ani nepatrí, pretože nemá žiadne práva. Je to obetný baránok - je odháňaný od potravy a smerujú proti nemu bezdôvodné útoky. Pri napadnutí svorky väčšinou nesie hlavný nápor a ak to vyžadujú vyššie záujmy svorky, môže byť aj obetovaný. Týmto spôsobom sa svorka zbavuje nežiadúcich členov (tzv. vnútorná selekcia).
Hierarchická štruktúra je daná rovnováhou síl. Zospodu pôsobí tendencia k sociálnej expanzii a proti nej pôsobí snaha nadradených zvierat udržať si svoje miesto. Zmeny v postavení sa často rozhodnú jediným bojom. Prehratý boj spôsobí na určitú dobu psychický otras tak silný, že zviera môže poklesnúť o niekoľko hodnostných stupňov. Tieto súboje však len veľmi zriedka končia zranením či dokonca smrťou.