OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rozdiely medzi vlkom a psom

 

Rozdiely medzi vlkom a psom

Tieto rozdiely sa dajú rozdeliť na dve skupiny - rozdiely v správaní (etológia) a rozdiely fyzické.

Rozoznať väčšinu psích plemien od vlka nie je ťažké, ale existujú plemená, ktoré sú mu veľmi podobná - napríklad nemecký ovčiak, husky, malamut alebo laika. V prípade československého vlčiaka a iných krížencov vlka a psa býva ich rozoznanie ešte ťažšie.

 

Všeobecné rozdiely

Vlci nosia chvost voľne zvesený nadol, zatiaľ čo psy väčšinou nosia chvost zdvihnutý.
Psí chvost býva často zakrútený.
Psi nemajú chvostovú pachovú žľazu.
Vlci sa pária iba raz do roka, zatiaľ čo väčšina psov dvakrát.
Psi majú väčší počet šteniat v jednom vrhu. U veľkých plemien psov nie je 12 šteniat výnimkou.
Ňufák väčšiny psov je kratší než ňufák vlkov.
Vlk má odlišnú tvár vďaka dlhým chlpom pod ušami, ktoré rastú smerom dole a von.
Pes má oproti rovnako veľkému vlkovi o 30% menšiu hmotnosť mozgu.
Vlk je iba mäsožravec, jeho tráviaci trakt je teda kratší ako u psa, ktorý je všežravec.
Väčšina vlkov kliešťový chrup, zatiaľ čo väčšina plemien psov chrup nožnicový.

 

Pohyb

 

Psa od vlka odlíšite podľa spôsobu pohybu. Najviditeľnejšie je to pri behu - vlk ladne pláva vzduchom, zatiaľ čo pes sa ním ťažkopádne "prediera".
Pri chôdzi vlk vždy kladie zadnú labu presne do stopy laby prednej. Všetky jeho stopy sú v jednej línii - vlk čiaruje. Naproti tomu pes väčšinou kladie zadné tlapy medzi stopy predných. Štýl pohybu psa je však veľmi závislý na jeho telesnej stavbe.
Vlk sa snaží maximálne šetriť energiou - jeho stopa je rovná s minimom zatáčok, zatiaľ čo pes často odbieha od priameho smeru. Vlk tiež často chodí po vrstevnici.
Stopa vlka je dlhšia a užšia než stopa rovnako veľkého psa.

 

Lebka

 

Najlepším spôsobom akým sa dá odlíšiť vlka a psa charakteristiky lebky. Tieto rozdiely prvýkrát opísal NA Iljin, ktorý študoval genetiku psov a vlkov.
Jedným z najvýraznejších rozdielov je veľkosť vonkajšieho uhla, čo je uhol medzi líniou určenou horným a spodným okrajom očnej jamky a líniou určenou horným okrajom lebky. U vlkov je tento uhol veľký 40 - 45 stupňov, zatiaľ čo u psov je to 53 - 60 stupňov.
Ďalší rozdiel je vo veľkosti a tvare vydutých častí lebky v ktorých sú umiestnené sluchové orgány a ktoré sa nachádzajú na spodine lebečnej za jamkou čeľustného kĺbu. U vlkov a kojotov je tento výstupok veľký, vypuklý a takmer guľovitý, zatiaľ čo u psov je menší, stlačený a mierne skrútený.