Teritórium
Teritórium
Čo je to vlastne teritórium? Rozhodne to nie je nejaké presne vymedzené územie, ktorého hranice by boli pevne stanovené a nemenné. Teritórium môžeme chápať ako územie, na ktorom sa nachádzajú členovia jednej svorky a ktoré je vyznačené pachovými značkami.
Teritória nie sú pevne stanovené. Môžu sa prekrývať, môžu medzi nimi byť medzery a môžu byť už opustená. Ich veľkosť je ovplyvnená počtom a druhmi koristi, počtom a vlastnosťami vlkov vo svorke, povahou terénu a inými faktormi. Teritória môžu meniť tvar a veľkosť podľa sezóny (obzvlášť v období rodenia a výchovy mláďat či v zime). Vlci samotári dokonca nemajú teritórium žiadne. Najvyššie rozoznateľná teritória majú vlci žijúci v lese, ktorí lovia málo migrujúci korisť. Naopak tundroví vlci nemajú stále územie. Na jednom mieste sa zdržujú len v období výchovy mláďat. To je spôsobené tým, že lovia korisť, ktorá neustále migruje a oni musia, hlavne v zime, migrujúce stáda sledovať. Môžu ale zostať na jednom mieste aj niekoľko týždňov, ak sa tam nachádza dostatok koristi.
Teritorialita je veľmi užitočná vec - zaisťuje totiž, aby počet jedincov v oblasti neprekročil počet, ktorý sa tam môže uživiť. Každá ľuďmi nenarušená krajina kde vlci žijú je rozdelená na obmedzený počet revírov. Čím menej zveri v oblasti je, tým sú revíry väčšie a je ich menej, tým pádom sa v oblasti vyskytuje menej vlkov. Naopak keď je zveri dostatok, sú revíry menšie a je ich viac, čo znamená viac vlkov v oblasti.
V letnom období možno teritórium rozdeliť na tri časti: domov I. rádu, domov II. rádu a poľovný revír.